Centrum Kultury Powiatu Zgierskiego ma zaszczyt zaprosić Państwa na kolejna wystawę! Tym razem gościć będziemy Pana Jana Cholewczyńskiego, którego rys biograficzny przedstawiamy poniżej, zachęcając do odwiedzin oraz obejrzenia naszej wystawy.
Ekspozycja będzie czynna od poniedziałku do piątku w dniach 15-28 marca 2025 roku w godzinach 10-18.
Jan Cholewczyński – artysta z pasją do malarstwa i fotografii
Jan Cholewczyński pochodzi z artystycznej rodziny z Inowrocławia. Od najmłodszych lat dorastał w otoczeniu sztuki – na parterze rodzinnego domu znajdowała się pracownia malarska jego ojca, który nie tylko tworzył obrazy, ale także zajmował się renowacją kościołów. Dom wypełniała muzyka – niemal każdy członek rodziny grał na instrumentach, a wspólne śpiewy i koncerty były codziennością.
Zainteresowanie rysunkiem, szczególnie szkicem węglem, zrodziło się już w szkole średniej. Po ukończeniu studiów prawniczych częste podróże stały się impulsem do utrwalania piękna otaczającego świata – początkowo za pomocą fotografii, następnie w akwareli, aż w końcu w malarstwie olejnym. Rozwój fotografii cyfrowej otworzył przed nim nowe możliwości uchwycenia ulotnych momentów, jednak to właśnie malarstwo pozwoliło na indywidualną interpretację rzeczywistości. Z czasem zaczęło stanowić dla niego sposób na przywoływanie wspomnień i pogłębianie wrażeń estetycznych związanych z pejzażem.
Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Ozorkowie, Oświęcimiu, Vysokém Mýtě (Czechy), Łęczycy, Gdańsku, Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz w SprachCafe w Berlinie. W Zgierzu brał udział w IX Plenerze „Pejzaż malowany Ziemi Łódzkiej” w 2016 roku, a w Domu Tkaczy prezentował wystawę „Pejzaż niedopowiedziany” (2015). W 2021 roku jego obrazy ukazujące „Motywy z powiatu zgierskiego” były eksponowane w Muzeum Miasta Zgierza, a także w Głownie, Ozorkowie i Supraślu.
W dorobku artysty znajdują się również wystawy reportażowo-fotograficzne z podróży do Chin, Tajlandii, Nepalu, Indii i Inowrocławia, które były połączone z autorskimi opowieściami w ramach cyklu „Podróże w fotelu”. W 2012 roku, dzięki inicjatywie Danuty Trzcińskiej, ukazał się jego album malarsko-fotograficzny „Moje pejzaże”. Obecnie artykuły poświęcone sztuce i kulturze regionu można znaleźć w ilustrowanym miesięczniku „Talents Poland Magazine”, wydawanym przez Pastel Arts.
Jan Cholewczyński wierzy, że sztuka ma niezwykłą moc utrwalania ulotnych chwil i emocji, a słowa Hipokratesa „Ars longa, vita brevis” – „sztuka trwa długo, życie jest krótkie” – są nieustanną inspiracją w jego twórczej drodze.